Mám zájem o Naši stravenku


Prosím vyplňte: ve formátu:

Děkujeme za váš zájem. V nejbližší době vás budeme kontaktovat.

Bohužel se zprávu nepodařilo odeslat zkuste to prosím později

Chyba v ověřování robota!

Má zaměstnanec nárok na stravenky

Stravenky od zaměstnavatele jsou jedním z nejoblíbenějších pracovních benefitů. Navzdory své popularitě a daňovému zvýhodnění pro zaměstnavatele však nejsou dostupné všem. Máte na stravenky jako zaměstnanec automaticky nárok?

Nárok na stravenky

Odpověď je rychlá a velice snadná: ne, bohužel nemáte. Podle zákonu vám zaměstnavatel musí umožnit se během pracovní doby stravovat. Nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce máte nárok na 30minutovou pauzu. Jakým způsobem se budete stravovat, však zákon nijak neupravuje. Stravenka je forma příspěvku na stravování a je výhradně na vůli zaměstnavatele, zda vám tento firemní benefit poskytne.

Stravenky jsou daňově uznatelné

Stravenky přinášejí výhody i pro zaměstnavatele, protože se jedná o daňově uznatelný náklad, tudíž je lze uplatnit v daňových nákladech. Zaměstnavatel dle § 163 odst. 1, který platí pro zaměstnance v podnikatelské sféře, má přesně vymezenou maximální hodnotu stravného na kalendářní den. Příspěvek na stravování, tedy v našem případě stravenka, je daňově uznatelný pouze do výše 55 % z ceny jednoho jídla. V případě služebních cest částka uznatelných nákladů stoupá až do 70 %, pokud cesta trvá 5 až 12 hodin.

Co platí zaměstnavatel

To laicky řečeno znamená, že vám zaměstnavatel uhradí 55 % z ceny stravenky, které si však záhy odečte z daní, a zbývajících 45 % zpravidla doplácejí zaměstnanci. Je tady ovšem ještě jeden náklad navíc: Většina provozovatelů stravenek v ČR účtuje zaměstnavateli ještě provizi. Jednoduše chtějí provizi za to, že jejich stravenky využívají. Konkrétní výši provize pro jednotlivé provozovatele prakticky nedohledáte, neradi to v rámci konkurenčních bojů zveřejňují. Řádově se ale nejspíš jedná o jednotky procent.

Naše stravenka je bez provizí

Naše stravenka je v tomto jiná: Neúčtuje zaměstnavateli  žádné provize. Nehraje ani roli, kolik je ve firmě zaměstnanců. Ze zákona sice nárok na stravenku zaměstnanec nemá, ale tento argument by mohl vašeho zaměstnavatele přesvědčit, aby začal využívat Naši stravenku. Navíc s ní jako jedinou lze platit v prodejnách Lidl a Kaufland.

Měříme, ladíme a vylepšujeme,aby pro vás prohlížení webu bylo co nejpříjemnější. Proto si potřebujeme ukládat data o používání webu. Více informací