Loading...

Často kladené dotazy

Jaké výhody mají stravenky pro zaměstnavatele?

Mezi opěvované zaměstnanecké výhody patří bezpochyby stravenky. Kdo by je neměl rád? V České republice si nákupů potravin na stravenky užívá zhruba 1,3 milionů obyvatel, což je více než 12 %. Proč stravenky jsou tak oblíbené a vyplatí se vám zavést je do své firmy?   

Účtování stravenek

Hlavní a asi největší benefit pro zaměstnavatele je skutečnost, že stravenky patří mezi daňově uznatelné náklady, a to do výše 55 % hodnoty stravenky, respektive jednoho jídla za den na směnu. Tuto částku si tedy lze odečíst ze základu daně při splnění všech potřebných podmínek daných zákonem č. 586/1992 Sb. Zbývajících 45 % hodnoty stravenky si většinou doplácí zaměstnanec. Jsou ale i firmy, které svým zaměstnancům hradí plnou cenu stravenky.

Příklad firemního benefitu

V praxi se zaměstnavatelé nejčastěji drží následujícího scénáře: Ze 100korunové stravenky firma uhradí 55 Kč (55 %), které si dále odečte z daní, a 45 Kč (45 %) doplatí zaměstnanec.

Příspěvek na stravování

Co se týče daňového režimu stravenek, tak zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost umožnit svým pracovníkům stravování. V souladu se zákoníkem práce a zákonem o daních z příjmů má dále zaměstnavatel možnost na stravování přispívat ve formě stravenek, které může zaměstnanci hradit až do 55 % jejich nominální hodnoty. Takto vynaložené výdaje zaměstnavatele pak spadají do daňově uznatelných nákladů.

Od ledna 2020 platí nová vyhláška, podle níž vzrostlo maximální tuzemské stravné na 103 Kč na den. Právě z této částky se vypočítává výše daňově uznatelných nákladů na stravenky pro zaměstnavatele. Limit daňově uznatelného příspěvku činí 70 % z částky 103 Kč, tedy 72,10 Kč. V letošním roce si tak zaměstnavatel odečte z daní nejvíce peněz v případě, že zaměstnanci poskytne stravenku s nominální hodnotou 131 Kč.

Naše stravenka je bez provizí

Naše stravenka  je jediná stravenka, s níž můžete platit v obchodní síti Lidl a Kaufland. Stravenky jiného typu nebudou prodejny Lidl a Kaufland přijímat. Důležité je zdůraznit, že jako zaměstnavatel neplatíte u Naší stravenky žádnou provizi prodejci stravenek.

Mám restauraci a chci přijímat stravenky

Provozujete restauraci a stále častěji slýcháte od svých zákazníků otázku: „Berete stravenky?“ Oblíbenost stravenek je bezpochyby veliká. Většina zaměstnanců je s radostí přijímá jako firemní benefit. Nemůžeme se divit, když zaměstnanec hradí pouze 45 % z nominální hodnoty stravenky.

Stravenky pro zaměstnance jsou natolik běžný benefit, že jej mnoho lidí nevnímá jako benefit, ale spíše jako samozřejmost.

Nejmenší provize s Naší stravenkou

Možná jste již v minulosti zavedení stravenek zvažovali, nakonec vás ale odradila výše provize stravenkovým firmám. Nebo možná patříte mezi podniky, o který se ví, že takříkajíc berou stravenky, ale vlastně vás vnitřně štve ta zbytečně vysoká provize. V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, Naše stravenka  si při proplácení stravenek účtuje nejmenší provizi, a to 2,5 % + DPH. Spočítejte si, kolik s Naší stravenkou ušetříte oproti současným stravenkám.

Stravenky v prodejnách Lidl a Kaufland

Druhou velkou výhodou Naší stravenky je fakt, že pouze s ní lze platit v obchodních sítích Lidl a Kaufland. Tyto oblíbené řetězce nebudou přijímat jiné stravenky, tudíž můžete počítat s tím, že bude narůstat počet návštěvníků, kteří budou chtít s Naší stravenkou platit. Dalším nesporným plusem je fakt, že zaměstnavatel neplatí žádné provize.

Získejte nové zákazníky

Online smlouvu a podrobné podmínky spolupráce s Naší stravenkou najdete na stránkách http://nasestravenka.cz/restaurace. Smlouvu zvládnete uzavřít během 10 minut a věřte, že vám Naše stravenka pomůže oslovit nové zákazníky. Některé průzkumy tvrdí, že restaurace, která nepřijímá stravenky, přichází až o polovinu hostů a že se stravenky vyplatí i s ohledem na náklady na administrativu a provize. S Naší stravenkou navíc platíte nejnižší provizi na českém trhu. Zkuste to.

Má zaměstnanec nárok na stravenky?

Stravenky od zaměstnavatele jsou jedním z nejoblíbenějších pracovních benefitů. Navzdory své popularitě a daňovému zvýhodnění pro zaměstnavatele však nejsou dostupné všem. Máte na stravenky jako zaměstnanec automaticky nárok?

Nárok na stravenky

Odpověď je rychlá a velice snadná: ne, bohužel nemáte. Podle zákonu vám zaměstnavatel musí umožnit se během pracovní doby stravovat. Nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce máte nárok na 30minutovou pauzu. Jakým způsobem se budete stravovat, však zákon nijak neupravuje. Stravenka je forma příspěvku na stravování a je výhradně na vůli zaměstnavatele, zda vám tento firemní benefit poskytne.

Stravenky jsou daňově uznatelné

Stravenky přinášejí výhody i pro zaměstnavatele, protože se jedná o daňově uznatelný náklad, tudíž je lze uplatnit v daňových nákladech. Zaměstnavatel dle § 163 odst. 1, který platí pro zaměstnance v podnikatelské sféře, má přesně vymezenou maximální hodnotu stravného na kalendářní den. Příspěvek na stravování, tedy v našem případě stravenka, je daňově uznatelný pouze do výše 55 % z ceny jednoho jídla. V případě služebních cest částka uznatelných nákladů stoupá až do 70 %, pokud cesta trvá 5 až 12 hodin.

Co platí zaměstnavatel

To laicky řečeno znamená, že vám zaměstnavatel uhradí 55 % z ceny stravenky, které si však záhy odečte z daní, a zbývajících 45 % zpravidla doplácejí zaměstnanci. Je tady ovšem ještě jeden náklad navíc: Většina provozovatelů stravenek v ČR účtuje zaměstnavateli ještě provizi. Jednoduše chtějí provizi za to, že jejich stravenky využívají. Konkrétní výši provize pro jednotlivé provozovatele prakticky nedohledáte, neradi to v rámci konkurenčních bojů zveřejňují. Řádově se ale nejspíš jedná o jednotky procent.

Naše stravenka je bez provizí

Naše stravenka je v tomto jiná: Neúčtuje zaměstnavateli  žádné provize. Nehraje ani roli, kolik je ve firmě zaměstnanců. Ze zákona sice nárok na stravenku zaměstnanec nemá, ale tento argument by mohl vašeho zaměstnavatele přesvědčit, aby začal využívat Naši stravenku. Navíc s ní jako jedinou lze platit v prodejnách Lidl a Kaufland.

Vše, co jste chtěli vědět o stravenkách

Stravenky jsou běžným pracovním benefitem. Není se čemu divit – za stravenky se dá výhodně najíst v restauraci nebo nakoupit v supermarketu. Co všechno můžete za stravenky nakoupit? A můžou vám v restauraci odmítnout na stravenku vrátit?

Kde všude berou stravenky

Někteří chodí pravidelně na „meníčka“ do restaurace, jiní si je šetří na velké rodinné nákupy do supermarketu. Nelze říct, že by něco z toho bylo dobře nebo špatně. Každý má právo si vybrat, jakým způsobem se stravenkami od zaměstnavatele naloží.

Na jaké zboží uplatníte stravenky

Stravenky vám zaměstnavatel dává hlavně proto, aby vám přispěl na stravné po 6 hodinách vykonané práce. Je to jistá forma zaměstnanecké výhody podobně jako například sickdays nebo dny dovolené navíc. Kromě zaplacení jídla v restauraci můžete stravenky pro zaměstnance využít i na nákup v supermarketu. Stravenky pro zaměstnance jsou určeny na nákup potravin, nemůžete s nimi zaplatit alkoholické nápoje, tabákové výrobky, drogerii nebo třeba oblečení.

Vydávají na stravenky

Často se také můžete v obchodech setkat s dalším omezením, v rámci něhož vám prodavačka přijme pouze 5 stravenek na nákup. Vrácení peněz za nevyčerpanou hodnotu stravenky není pro obchodníka povinností. V lepším případě vám prodavačka na stravenku vrátí nejvýše v řádu jednotek korun. Ale spíše s touto variantou nepočítejte. Ve svém vlastním zájmu byste se proto měli snažit vyčerpat 100 % hodnoty stravenky.

Výhody Naší stravenky

Naše stravenka  pro vás postupně buduje širokou akceptační síť restaurací. Jako s jedinou stravenkou na trhu s ní můžete platit v obchodní síti Lidl a Kaufland. Pouze v těchto obchodech berou Naši stravenku. Zaměstnavatel navíc u Naší stravenky neplatí žádnou provizi prodejci stravenek. To už jsou dva výrazné rozdíly oproti současným stravenkám.

Proč jsou stravenky oblíbené mezi zaměstnanci?

Každý zaměstnavatel čas od času řeší, jak správně motivovat své zaměstnance. Kromě platu firmy často nabízí i zaměstnanecké benefity, mezi nimiž jsou velice žádané právě stravenky. Ty totiž skýtají výhody jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.

Zaměstnanci hradí pouze 45 %

Stravenky pro zaměstnance se těší velké oblíbenosti, protože si je zaměstnanci zpravidla hradí jen ze 45 %. Za stravenku v hodnotě 100 Kč zaplatí zaměstnanec 45 Kč. Zbývající část 55 % „doplatí“ zaměstnavatel, který si tyto náklady na stravné může zahrnout do daňově uznatelných nákladů. Takto to funguje v praxi nejčastěji. Nikde ale není řečeno, že zaměstnavatel nemůže hradit celou hodnotu stravenek, zmíněných 45 % však nelze zahrnout do daní. Pro rok 2019 má optimální výši stravenka v hodnotě 123 Kč. Částka je příjemná, protože s touto stravenkou se bez problémů najíte v běžné restauraci.

Kde berou stravenky

Stravenky můžete použít výhradně na nákup potravin, pozor, nikoli kosmetiky, drogerie nebo alkoholu, v obchodě za předpokladu, že je obchod přijímá. Ale jedině s Naší stravenkou můžete platit v obchodech Lidl a Kaufland. Nebo se za tento benefit pro zaměstnance můžete najíst v restauraci, pokud tento podnik příslušné stravenky přijímá.

Nutno podotknout, že i když je tlak ze strany návštěvníků restaurací mnohdy veliký, některé restaurace nechtějí stravenky přijímat. Je to z toho důvodu, že za ně platí nemalou provizi prodejcům stravenek, tzv. stravenkovým firmám. Naše stravenka  se v tomto snaží vyjít restauratérům vstříc a nabízí příznivou provizi 2,5 %. Jindy restaurace stravenky přijímají hlavně (nebo výhradně) během obědů, a pokud se stane, že byste jimi chtěli zaplatit večeři, odmítnou, případně číšník nasadí kyselý obličej. Nenechte se odradit, stravenky by měli nakonec přijmout.

Měříme, ladíme a vylepšujeme, aby pro vás prohlížení webu bylo co nejpříjemnější. Proto si potřebujeme ukládat data o používání webu. Více informací